Ieškinio pareiškimas      2020-12-27

Rašinys tema: Ką reiškia būti piliečiu? Ką reiškia būti piliečiu? klasės valandėlė (6 klasė) tema Tikri piliečių pavyzdžiai iš gyvenimo.

Ką reiškia būti tikru piliečiu (įvadinė pamoka iš teminio pokalbių ciklo „Augink pilietį“)

Tikslai ir tikslai: padėti suprasti, kokie yra pagrindiniai bruožai, atspindintys „pilietiškumo“ sąvokos turinį; ugdyti moksleivių pilietines savybes, atsakomybės jausmą ir pilietinę pareigą visuomenei; bendradarbiavimo, savitarpio pagalbos plėtra (dirbant grupėse); individualių vaikų gebėjimų ir galimybių nustatymas; teisingo požiūrio į įstatymą, darbą, drausmę ugdymas; sukurti motyvaciją jų kultūriniam tobulėjimui.

Pamokos eiga

I. Įvadas į temą.

Mokytojas... Dažnai girdime frazę: „Kiekvienas žmogus turėtų būti tikras savo tėvynės pilietis. Bet tikriausiai nedaugelis iš jūsų rimtai susimąstėte apie šių žodžių prasmę.

O mūsų šiandienos pamokos tikslas yra pabandyti suprasti, kas gali būti vadinamas piliečiu, koks turėtų būti tikras pilietis, tai yra, kokias savybes jis turėtų turėti.

Yra daug savybių, kuriomis žmogus gali būti priartintas prie piliečio idealo. Ir kiekvienas iš jūsų turi savo idėją, koks turėtų būti tikras pilietis.

Prieš tai atlikta darbo ataskaita.

Dabar visi galės pamatyti, kaip teisingi jo sprendimai. (Iš kortelių, kurias vaikai surinko patys, nuskaitoma 10-15 savybių.) Tada diskusijos metu sukursime apibendrintą „piliečio portretą“.

Lentelėje atsidaro lentelė, kurioje užrašomos šios savybės.

Tikras pilietis privalo:

Žinokite ir laikykitės valstybės įstatymų.

Savarankiškai laikytis moralinių elgesio normų visuomenėje.

Būkite sąžiningas visais klausimais.

Noriai vykdo socialines užduotis.

Parodykite norą ginti Tėvynę.

Parodykite tėvams atsakomybės ir pareigos jausmą.

Parodykite pagarbos gamtai ir viešajai sričiai pavyzdį.

Gerai mokytis, daug dirbti, noriai padėti bendražygiams.

Parodykite nepakantumą blogiui ir amoralumui.

Kad sugebėtų apginti silpnuosius.

Domėkitės politiniais įvykiais šalyje, Tėvynės istorija ir kultūra.

Mokytojas... Jei jūsų idėja, koks turėtų būti tikras pilietis, yra teisinga, tada jūsų užrašai turi atitikti užrašą lentoje. Bet jei jie dar nesutampa, tai gerai, tiesiog dar kartą išsiaiškinkime šią problemą kartu ir pagalvokime.

II. Pagrindinė dalis.

1. „Moralės“ sąvokos aptarimas.

Mokytojas.Šiandien mes išsamiau apsvarstysime tokius klausimus:

Kas yra moralė ir kas yra teisė?

Kas bendro tarp šių sąvokų ir kuo jos skiriasi? Kodėl tikras pilietis turėtų būti moralus ir laikytis įstatymų?

Kurkime savo darbus pagal planą (parašytą lentoje).

1. Kas yra moralė?

2. Koks turėtų būti kultūringas žmogus?

3. Kas yra įstatymas?

Moralė(moralė) yra socialinės elgesio normos, padedančios žmonėms gyventi. (Apibrėžimas plakate.)

Pabandykime tai suprasti. Jūs ką tik gimėte: mažas, neprotingas ir nuo mažens tėvai jums sakė, kas yra gerai, kas blogai. Juk tėvai jau žinojo šias taisykles, pagal kurias žmonės gyvena, ir bandė jas perduoti jums. Žaidėte su vaikais smėlio dėžėje, pradėjote verkti ir iš kažko atėmėte patikusį žaislą, o mama iš karto pasakė: „Tai kažkieno, tu negali to pasiimti!“. Jūs pakėlėte ranką, norėjote smogti mergaitei, o mama iškart: „Ką tu, nes negražu kovoti, tuo labiau įžeisti mergaitę“. Jūs užaugote ir jau pradėjote suprasti, ką galite ir ko negalite daryti, o kai buvote tramvajuje, nebėgote sėdėti, nes mama ne kartą sakė: „Tu jau didelis, stovėk, užleisk vietą savo močiutei!

Pamažu sukaupėte moralinio elgesio patirtį. Jūs žinojote, kas yra gerai, o kas blogai, tačiau vis dėlto ne visada darome tai, ko reikia, tai yra pažeidžiame moralės taisykles. Tuo pačiu jūs puikiai žinote, kad už tai būsite nubaustas. Ir gerai, jei supranti, kad elgtis teisingai yra geriau tau ir aplinkiniams.

Jei laužote visuomenės taisykles, tuomet darote amoralius veiksmus.

Grupės užduotis.

Pabandykite įvardyti keletą šių veiksmų, kurie gali būti priskirti amoraliems veiksmams. (Užsirašykite.)

Silpnesnei klasei pasiūlykite pasirinkti veiksmus iš šių: šiukšlinimas viešoje vietoje; vaikščioti basomis ant žolės; gerti alkoholinius gėrimus; uždirbti daug pinigų: žiūrėti vaizdo įrašus; būti įžūliam; žvejoti; rūkymas; apkalbos, būk godus; apgauti.

Kaip supratote, kas yra moralė?

2. „Žmogaus kultūros“ sąvokos aptarimas.

Mokytojas. „Viskas žmoguje turi būti gražu: kūnas,

ir siela, ir mintys ... “. Šie žodžiai priklauso gražiausiam žmogui ir nuostabiam rašytojui A. P. Čechovui.

Kalbėdami apie žmonių kultūrą, naudojame 2 sąvokas: vidinę kultūrą (tai yra žmogaus sielos būseną, jos vidinį turinį) ir išorinę elgesio kultūrą. (Aptariame, kaip tai pasireiškia.)

Darbas su testu „Pažink žmones ir save“ (žr. Vadovėlį „Pilietybė“, III dalis, p. 82).

Mokytojas. Tikiuosi, kad darbas šia tema padėjo jums geriau suprasti, kas yra kultūringas žmogus. Taip pat noriu tikėti, kad šios dienos pamoka padės jums tapti kultūringesniam.

3. „Teisės“ sąvokos aptarimas.

Mokytojas. Jei nuo vaikystės esate įpratę nepažeisti visuomenėje priimtų moralės normų, tai vėlesniame suaugusiųjų gyvenime jūs greičiausiai nepažeisite įstatymų.

Toliau svarstome klausimą, kas yra įstatymas.

Įstatymas yra valstybės priimtas dokumentas (apibrėžimas iš lentelės). Tai užrašyta popieriuje ir visi žmonės privalo jo laikytis.

Įstatymai atsirado ne taip seniai, o pagrindu buvo imtasi visų garsiausių moralės normų. Pažvelkime į tai su pavyzdžiu. Visais laikais buvo draudžiama visoms tautoms paimti svetimą, vogti. Vagystė buvo laikoma sunkia nuodėme, už kurią buvo griežtai baudžiama iki gyvybės atėmimo ar rankos nukirtimo. Būtent šis draudimas tapo vienu iš įstatymų, tačiau dabar žmonėms už vagystes neatimama gyvybė, rankos nenupjaunamos, o žmogus teisiamas ir įkalinamas (įkalinamas).

Tačiau vagysčių dydžiai yra skirtingi.

Pateiksiu pavyzdžių, o jūs pabandykite nustatyti, kuriuos iš išvardytų veiksmų galima priskirti:

Didelės vagystės;

Smulki vagystė;

Dėl amoralių veiksmų.

Ir kaip įrodytum savo kaltę.

1) Mokinys paprašė klasės draugo rašiklio ir pasiliko sau.

3) Berniukas, stovėdamas eilėje prie kasos, pasiėmė pasikeitimą, kurį priešais buvęs vyras pamiršo.

4) Du paaugliai iš padėklo pavogė populiarios muzikos kasetę.

5) Grupė jaunuolių įėjo į tuščią vasarnamį ir atėmė televizorių, paveikslėlį ir kilimą.

Mes taip pat atsižvelgėme į sąlygas ir situacijas, kai pažeidžiamos moralės normos ir įstatymai. Prie kokios išvados priėjote? (Visi veiksmai turi būti atskaitingi.)

Kas bendra tarp moralės ir teisės sąvokų? (Jūs negalite pažeisti. Bausmė tikrai bus.) O koks skirtumas? (Įvairūs kaltės ir bausmės laipsniai.)

III. Esmė.

Šios dienos pamokoje bandėme nustatyti, kokias savybes turėtų turėti tikras pilietis, ir išsamiau apsvarstėme dvi svarbiausias savybes.

Kitose pamokose mes tęsime savo pokalbį, o dabar dar kartą pažvelkime į stalą ir prisiminkime, apie ką kalbėjome.

Iš tiesų, ką reiškia būti piliečiu? O ko pilietis? Tavo šalis? Tavo tėvynė? Tai sudėtingas klausimas. Yra apie ką pagalvoti.

Vienoje iš savo programų Vladimiras Pozdneris pateikė tokį pavyzdį. Jis sakė, kad kai žmogus Prancūzijoje sako: „Aš esu prancūzas“, tai neturi nieko bendra su tautybe. Taigi gali pasakyti visiškai skirtingų rasių žmonės. Ir juoda ir balta ir geltona. Kai jie sako „aš prancūzas“, Prancūzijos gyventojai reiškia ne tautybę, o pilietybę. Tai yra, jiems prancūzas, visų pirma, yra Prancūzijos pilietis. Ar taip yra Rusijoje? Čia viskas yra šiek tiek kitaip. Žmogus pasakys: „Aš esu rusas“, bet tai visų pirma susiję su tautybe. Nedaug žmonių sako, kad jis yra rusas arba Rusijos pilietis. Pirmiausia atkreipiamas dėmesys į tautybę.

Todėl Rusijos piliečiai save vadina rusais, baltarusiais, totoriais, uzbekais ir pan.

Kita vertus, daugelis turi patriotizmo. Tačiau dažnai šis patriotizmas yra išdidus. Tėtis pasakojo, kad jų darbe vienas darbuotojas labai kategoriškai pasisakė prieš tuos, kurie renkasi alternatyvą Civilinė tarnyba... Tai yra tada, kai šauktinis atsisako tarnauti ginkluotosios pajėgosįsitikinimu, tačiau nori pasinaudoti teise atlikti alternatyvią civilinę tarnybą. Mūsų šalyje yra toks įstatymas. Tada paaiškėjo, kad pats šio darbuotojo sūnus nėra armijoje. Kai jo paklausė, kodėl taip atsitiko, šis vyras labai susigėdo ir pasakė kažką neaiškiai. Taigi, kas yra jo šalies patriotas? Kas nesuprantamas, kodėl netarnavo kariuomenėje, ar pasirinko ilgesnį laiką dirbti mažai apmokamą, mažai apmokamą darbą, kuris teikiamas alternatyviems darbuotojams? Tai klausimas, į kurį nėra lengva atsakyti tiems, kurie smerkia tokias valstybės tarnybas.

Kitas toks melagingas patriotizmas pasireiškia tada, kai žmogus visa jėga giria savo šalį ir sako, kad tai geriausia. Tačiau jis teikia pirmenybę tik užsienio produktams. „Epol“ telefonas, „Samsung“ televizorius, BMW automobilis. Taigi, jei esate patriotas, naudokite tik vietinio gamintojo produktus. Tačiau žmonės mieliau naudoja tų šalių produktus, apie kuriuos kalba nepriekaištingai ir kuriuos netgi laiko priešais. O kur tada patriotizmas šioje situacijoje? Kam taip barti kitus, jei naudojate jų produktus?

Manau, kad būti tikru savo šalies piliečiu nereikia apie tai kalbėti aukštų žodžių. Turime daryti tai patvirtinančius darbus. Pavyzdžiui, dirbkite sąžiningai. Jei darbuotojas dirba gamyboje, vogti nereikia darbo laikas dirbdami tvarko savo asmeninius reikalus. Mokestis turi būti mokamas sąžiningai. Daugelis dirba taip individualūs verslininkai... Bet ar visi sąžiningai užpildo mokesčių grąžinimas? Jei žmogus yra tikras savo šalies pilietis, tada jis taip pat elgsis padoriai. Net paprasčiausias dalykas yra laikytis taisyklių kelių eismas Ar pilietis gali padaryti, kad parodytų, jog myli savo šalį. Taigi ką reiškia būti piliečiu? Darau išvadą, kad ne žodžiai apie meilę tėvynei daro mus tikrais piliečiais, o mūsų darbai rodo, kad žmogus myli ir vertina savo šalį.

Man atrodo, kad norint būti savo šalies piliečiu, neužtenka vien joje gimti. Žinoma, jūs galite vadinti save piliečiu tik pagal gimimo teisę, tačiau tai visai nebus tai, ko jums reikia. Pavyzdžiui, jei norite gauti kitos šalies pilietybę, be visų rūšių dokumentų ir pažymėjimų, taip pat turėsite parodyti savo susidomėjimą šia šalimi, žinias apie jos istoriją, kultūrą ir tradicijas. Kai gimstame savo šalyje, mums suteikiamas piliečio titulas tarsi iš skolos, nes niekam niekuomet nekiltų mintis paklausti ką tik gimusio vaiko, kada susiformavo Kijevo Rusija ar kur vyko Poltavos mūšis. Tačiau suprantama, kad kiekvienas šalį gerbiantis pilietis žino jos istoriją ir tradicijas.

Bet dažnai taip nebūna. Dabar labai mažai žmonių gali tiksliai atsakyti į paprasčiausius klausimus apie Rusijos istoriją, nedaugelis žmonių gali išvardyti garsius rusų rašytojus, poetus, menininkus, kariuomenės vadovus. Netgi mūsų imperatoriai daugelis yra sutrikę, pamiršdami, kas sekė paskui juos istorijos puslapiuose. Tai rodo, kad šiuolaikiniai žmonės nėra labai suinteresuoti savo šalies istorija, greičiausiai net negalvodami, ką tai sako apie abejingumą. Juk jei ką nors mylime ir gerbiame, jei domimės kuo, stengiamės sužinoti kuo daugiau informacijos, kad žinotume viską, kas vyksta.

Pavyzdžiui, jei jums patinka kokia nors Holivudo žvaigždė ar dainininkas, futbolininkas ar bet kuris kitas pasauliui žinomas asmuo, ieškosite reikalingos informacijos visame internete, sužinosite viską apie jo vaikystę, paauglystę ir jaunystę . Bandysite surasti ir išsiaiškinti savo augintinio talento formavimosi tiesą, stebėsite jo karjerą. Dėl to jums nebus gaila nei jėgų, nei laiko, kurį visada turite mėgstamam verslui. Tą patį galima pritaikyti ir Rusijos istorijai. Jei kam buvo įdomu ... Ji taip pat turėjo vaikystę, paauglystę ir jaunystę, išgyveno sunkius ir puikius laikus, valdant skirtingiems imperatoriams, nutiko visiškai neįtikėtinų reikšmingų dalykų. Jei kam nors būtų įdomu, tai reikštų, kad jie domisi savo šalimi, ją gerbia.

Norint būti savo šalies piliečiu, neužtenka tik gimti joje, reikia būti jos vertam, domėtis jos praeitimi, kad galėtum žiūrėti tiesiai į ateitį. Ne veltui sakoma, kad tie, kurie nežino savo praeities, negali teisingai kurti ateities. Kartais labai svarbu suprasti, kokia yra jūsų šalis. Tiesiog gyvendami jame dabartyje, negalėsite visiškai suvokti jo masto. Būtina šiek tiek pažvelgti į praeitį.

Klasės valanda "Ką reiškia būti Rusijos piliečiu?"

Tikslas: formuoti mokinių idėjas apie sąvokų „pilietis“, „pilietiškumas“, „civilinis aktas“, „patriotizmas“ teisinę ir dvasinę-moralinę prasmę.

Uždaviniai: prisidėti prie moralinio pradinių klasių mokinių asmenybės ugdymo, ugdyti meilės ir pagarbos jausmą savo Tėvynei, savo mažajai tėvynei; išplėsti žodyną ir sustiprinti bendravimą kalba šia tema; formuoti protinės veiklos metodus - gebėjimą analizuoti, lyginti, apibendrinti; sudaryti sąlygas ugdyti mokinių pažintinį interesą.

Sąvokų žodynas: pilietis, Rusijos pilietybė, civilinis aktas, Konstitucija, teisės, pareigos, valstybės simboliai, patriotizmas, Tėvynė, maža tėvynė, aukoti gyvybę.

Įranga: skaidrių pristatymas „Ką reiškia būti Rusijos piliečiu?“; 1993 m. Rusijos Federacijos konstitucija; RF pasas; juostelės - trispalvė; istorijos „Mano mažoji tėvynė“ metmenys; situacinės kortelės, atmintinė „Kaip užaugti vertam žmogui ir piliečiui“.

Pamokos eiga

    Laiko organizavimas.

Laba diena . Džiaugiuosi matydamas jus visus čia.Šiandien mūsų bendravimo valanda. Mes sunkiai dirbsime, kalbėsimės, diskutuosime, išsakysime savo požiūrį. Klasės valandą norėčiau pradėti nuo M. Tanicho eilėraščio

Mano tėvyne, kas bus ir kas buvo - aš su tavimi viską padalinsiu per pusę Ne visai taip, kad tu mane mylėtum, Vien dėl to, kad aš tave myliu.

II. Pagrindinė dalis

1. Pedagogo įvadinės pastabos. Tikslų nustatymas.

- Kaip manote, apie ką šiandien kalbėsime? (mokinių pareiškimai)

- Perskaitykite mūsų pamokos temą: "Ką reiškia būti Rusijos piliečiu?"

- Kodėl yra klaustukas? (2 skaidrė)

- Noriu, kad kartu su jumis rastume atsakymus į šį klausimą. Siūlau pakalbėti apie tai, kas yra „Rusijos pilietis“, kokį žmogų tai galima pavadinti? Ar esate Rusijos piliečiai, ar mylite mūsų šalį, savo mažą tėvynę, ar didžiuojatės ja? Mes atsakysime į šiuos klausimus ir pamokos metu sudarysime diagramą (formulę): „Ką reiškia būti Rusijos piliečiu“.

Kiekvienas iš mūsų turi keletą vaidmenų. Pavyzdžiui, esu mokytoja, auklėtoja, mama, dukra, žmona. Kokie jūsų vaidmenys? Tačiau tuo pat metu visi atlieka svarbiausią vaidmenį - jie yra savo šalies piliečiai. Mes esame didžiosios Rusijos piliečiai!

3. Pokalbis(pokalbio metu sudaroma schema „Ką reiškia būti Rusijos piliečiu“)

Pirmojo grandinės komponento nustatymas

- Apsvarstykite 1 Rusijos Federacijos piliečio paso puslapį. Kas parašyta po herbu? (Piliečio pasas Rusijos Federacija)

- Taigi, norint būti Rusijos piliečiu, reikia turėti Rusijos pilietybę.

Mūsų šalyje yra įstatymas „Dėl Rusijos pilietybės“. Įstatymas sako, kad vaikų pilietybė priklauso nuo tėvų pilietybės. (9.12 straipsnis) Jei vaikas gimė tėvams, kurie yra Rusijos Federacijos piliečiai, jis tampa Rusijos Federacijos piliečiu, nepriklausomai nuo gimimo vietos. Vaikai iki 14 metų turi tokią pačią pilietybę kaip ir jų tėvai. O nepilnamečiai nuo 14 iki 18 metų, keisdami pilietybę, turi prašyti jų sutikimo.

Suteikdama pilietybę valstybė įsipareigoja rūpestingai ir dėmesingai supa savo piliečius. Mes kartais to nepastebime, nes mūsų šalyje vis dar yra daug neišspręstų problemų. Tačiau rūpinimasis mūsų jaunaisiais piliečiais yra vienas iš svarbiausių mūsų valstybės prioritetų.

- Pagalvok ir pasakyk. Koks valstybės, kaip jos piliečių, rūpestis?

Vaikų atsakymai: pastatytos mokyklos, kuriose mokomasi nemokamai, medicininė pagalba teikiama nemokamai, yra įvairių lengvatų, pavyzdžiui, sumažintos moksleivių transporto kainos ir kt.)

- Ką pridėsime prie savo schemos? (3 skaidrė)

Antrojo grandinės komponento nustatymas

- Ar manote, kad užtenka turėti pasą ir Rusijos pilietybę, kad būtumėte vadinamas vertu tėvynės sūnumi? (mokinių pareiškimai)

- Skaitykite skaidrėje, ką reiškia žodis „pilietis“ (Rusijos Federacijos pilietis yra asmuo, turintis Rusijos pilietybę, Konstitucijoje įrašytas teises ir pareigas) (5 skaidrė)

- Kokia yra Rusijos Federacijos konstitucija? (6 skaidrė)

- Kas parašyta Konstitucijoje? (kaip organizuojama visuomenė ir valstybė, kaip formuojasi valdžia, koks yra valstybės, jos sostinės herbas, himnas ir vėliava, kaip renkamas prezidentas ir kt.)

- Kas dar parašyta Konstitucijoje? (piliečių teisės ir pareigos)

- Kokios rūšies esmines teises ar gali isvardinti? (7 skaidrė)

Vaikų atsakymai: teisė į gyvenimą, į mokslą, Medicininė pagalba, laisvė, asmens vientisumas, laisvas darbas, teisė į poilsį, būstą, žodžio laisvė, sąžinės laisvė ir kt.

- Kaip suprantate Konstitucijos žodžių išraišką: „Visi mūsų šalies piliečiai yra lygūs prieš įstatymą“? (jie yra vienodai atsakingi už savo veiksmus, nepriklausomai nuo to, kokia jūsų kilmė, ką dirbate, kaip gyvenate, kokios tautybės esate, kokios lyties, kokia kalba kalbate, kokia religija) (8 skaidrė)

- Kokios yra pagrindinės Rusijos piliečio pareigos? (9 skaidrė)

(laikykitės Rusijos Konstitucijos ir įstatymų. Gerbkite kitų žmonių teises ir laisves. Saugokite Tėvynę, mokėkite mokesčius, saugokite gamtą ir aplinka, rūpinasi vaikais, jų auklėjimu ir ugdymu, rūpinasi istoriniais ir kultūros paminklų)

- Ką pridėsime prie savo schemos? ( Turėti teises ir vykdyti pareigas, nurodytas Rusijos Federacijos Konstitucijoje) (10 skaidrė)

Trečiojo grandinės komponento nustatymas

- Kaip manote, tikras Rusijos pilietis turėtų žinoti ir su pagarba jausti nacionalinius simbolius?

- Kokios yra valstybės. žinomi simboliai juos pavadina. (vėliava, herbas, himnas)

- Kas yra Rusijos vėliava?

- Ką reiškia kiekviena spalva? ( Šiuolaikinė Rusijos vėliava yra baltos-mėlynos-raudonos spalvos audinys. Rusija su šia vėliava įžengė į XXI amžių savo sprendimu Valstybės Dūma ir Rusijos Federacijos prezidentas. balta spalva- ramybė, tyrumas; mėlyna - dangus, ištikimybė, tiesa; raudona - ugnis, drąsa)(11 skaidrė)

- Raskite papildomą žodį ir pagrįskite pasirinkimą: vėliava, vėliava, vėliava, trispalvė, himnas.

- Kas yra giesmė? ( Himnas yra iškilminga daina, kuri klausoma stovint).

- Kada atliekamas Rusijos Federacijos himnas? (Skamba, kai Rusijos Federacijos prezidentas ir sudedamųjų dalių vadovai pradeda eiti pareigas po priesaikos, per oficialias ceremonijas, per karinius ritualus, kiekvieną dieną - prieš transliaciją ir po jos, prieš sporto varžybų pradžią, pakilimo metu) valstybės vėliava RF)

- Kaip turėtumėte elgtis, kai skamba himnas? ( Atliekant Rusijos Federacijos himną, susirinkusieji jo klausosi stovėdamiatsigręžti į jį)(12 skaidrė)

- Prisimink pirmąją himno eilutę.

Kur galite pamatyti Rusijos Federacijos herbo atvaizdą? ( Nacionalinė emblema Rusijos Federacija pavaizduota ant antraščių, antspaudų, banknotų ir vyriausybės dokumentai(pasas, gimimo liudijimas, mokyklos baigimo pažymėjimas, universiteto diplomas, vyriausybės apdovanojimai. Auksinis dvigalvis erelis ant raudono skydo pavaizduotas Rusijos herbe. Erelio sparnai yra kaip saulės spinduliai, o pats paukštis - kaip saulė. Ant erelio krūtinės yra raudonas skydas su raitelio atvaizdu balta spalva. Tai šventasis Jurgis Pergalingasis. Sidabrine ietimi jis nužudo baisią juodą gyvatę - blogio simbolį. Rusijos herbas yra grožio ir teisingumo simbolis, gėrio pergalė prieš blogį)(13 skaidrė)

- Ką pridėsime prie savo schemos? (Pilietis turi žinoti ir gerbti valstybės simbolius) (14 skaidrė)

Ketvirtojo grandinės komponento nustatymas

Rusui pilietinės sąmonės sąvoka yra glaudžiai susijusi su meilės Tėvynei, patriotizmo, pasididžiavimo, atsakomybės ir rūpestingo požiūrio į Tėvynės likimą sąvoka. Jie sako, kad pilietis labai myli savo tėvynę.

- O kam tau Tėvynė? (mokinių pareiškimai)

- Pasakykite mums apie savo mažą tėvynę pagal planą:

1. Kokią vietą Rusijoje laikote savo mažąja tėvyne ir kodėl.

2. Kas iš giminių ir draugų gyvena namuose.

3. Kodėl tu myli savo gimtąsias vietas. Kokia ten gamta.

4. Kokios jūsų mėgstamiausios vietos?

- Jūs visi turite savo mažą tėvynę, tačiau Rusijos šalis, kurioje mes gyvename, mums yra bendra. (16 skaidrė)

Fizinis lavinimas. Miesto žaidimas

- Įsivaizduokite, kad keliaujame lėktuvu virš Rusijos. Lėktuvu nuskristi nuo vakarinių sienų iki rytinių užtruks apie 12 valandų. Iš viršaus pamatysime didelius miestus ir upes. Pavadinkite juos.

Žaidimo dalyviai stovi ratu. Žaidimo metu iš rankų į rankas perduodama trispalvė juostelė.

Rusijos Federacijos plotas yra 17 milijonų km 2 ... Norėdami keliauti iš šiaurės į pietus, turėsime įveikti 4000 km, o lėktuvu nuskristi nuo vakarinių sienų iki rytinių užtruks apie 12 valandų. Iš viršaus pamatysime dideles upes: Volgą, Doną, Leną, Obą, Jenisejų, Amūrą, giliausią vandens rezervą pagal ežerą pasaulyje, didžiulius miestus ir mažus kaimus, begalę laukų ir miškų. Ir visa tai yra mūsų Tėvynė - Rusija.

Mūsų Tėvynė yra labai didelė, tokia puiki, kad saulė beveik niekada nenusileidžia jos platybėms. Kai Maskvoje Kremliaus laikrodžio rodyklės rodo trečią valandą po pietų, Petropavlovske prie Kamčiatkos yra vidurnaktis. Visi mūsų šalyje gyvenantys žmonės gali būti vadinami rusais. Tačiau jie turi skirtingas tautybes. Rusija yra viena daugiatautė demokratinė valstybė. Jame gyvena daugiau nei 180 tautybių, tautybių ir etninių grupių. Taip, mūsų šalyje gyvena daug žmonių. Ir jie visi sudaro vieną draugišką šeimą. Rusai, totoriai, mordviniečiai, čečėnai, baškirai, čuvašai, ingušai ir kitos tautos sukūrė savo respublikas. Rusijos struktūrą sudaro 39 subjektai: 21 respublika, 6 teritorijos, 10 autonominiai regionai, 1 Autonominis regionas, 49 regionai, miestai federalinė reikšmė- Maskva ir Sankt Peterburgas. Visi jie susibūrė į vieną didelė valstybė- Rusija arba Rusijos Federacija.

- Kai kurie iš jūsų buvote Maskvoje. Papasakok, kas tave labiausiai nustebino?

- Kaip kitaip galima pavadinti šį miestą? (sostinė, pagrindinis šalies miestas, Tėvynės širdis)

- Ką pridėsime prie savo schemos? (Meilė gimtajai gamtai, žemei, artimiems žmonėms, savo tėvynei) (17 skaidrė)

Penktojo grandinės komponento nustatymas

- Ne kartą esame sakę, kad mūsų Tėvynė yra ne tik žydintys sodai ir švelni jūra. Daugelis mūsų šalies žmonių gyvena skurde ir skurde. Yra daug benamių, našlaičių, gyvenančių rūsiuose ir mirštančių nuo bado bei baisių ligų. Čečėnijoje miršta jauni vaikinai, o taikiuose miestuose pasigirsta banditų šūvių. Kas ... visa tai Tėvynė? O pilietis turėtų visa tai mylėti ir suprasti? Labai sunkūs klausimai.

Vieni žmonės neabejingi kitų bėdoms, abejingi tam, kas vyksta šalyje. Tačiau tikras Tėvynės pilietis patiria savo Tėvynės skausmą ir sunkumus. Patiria savo bėdas. Televizijoje ir laikraščiuose jis stebi visus šalies pokyčius. Jis nori pokyčių į gerąją pusę. Jis supranta, kad niekas nepasikeis be jo veiksmų. Tačiau žinoti ir norėti nepakanka. Pilietis veikia. Tai vadinama „pilietiniu elgesiu“.

Galite abejingai stebėti, kaip gamta miršta nuo žmogaus rankų, arba galite pasodinti medžių, niekada nemesti popieriaus lapų ant žemės, išvalyti mišką ir upės krantus nuo šiukšlių. Galite daryti gerus darbus - padėti seniems žmonėms.

- Pateikite pilietinio elgesio pavyzdžių. Ką tu gali padaryti?

Mokymas.

- Įsivaizduokite, kaip elgiatės tokiose situacijose.

Kaimynai užsidegė ...

Man skubiai reikėjo duoti pacientui kraujo ...

Atėjome į mišką pailsėti, o plynė nusėta šiukšlėmis ... ..

- Ką pridėsime prie savo schemos? (18 skaidrė - patiria savo tėvynės skausmą ir sunkumus, stengiasi jį pakeisti į gerąją pusę - pilietiškas elgesys).

Šeštojo grandinės komponento nustatymas

- Perskaitykite 6 -ąjį mūsų schemos komponentą: būti Rusijos patriotu (19 skaidrė)

- Ką reiškia būti patriotu? (didžiuokitės savo šalimi, ginkite ją, atiduokite savo gyvybę už tėvynę)

Per tūkstantmetę mūsų šalies istoriją dauguma joje gyvenančių žmonių didžiavosi priklausydami Rusijai. Ir sunkių išbandymų metais, nedvejodami, jie atidavė savo gyvybes už Tėvynę.

Antrojo pasaulinio karo metu kariai, vaikai, moterys, pagyvenę žmonės atliko didvyriškus darbus ir atidavė savo gyvybes už Pergalę. Ir mūsų taikos metu galime sutikti daug ryškių tikrojo pilietiškumo pavyzdžių.

- Kas šiandien gina Tėvynę, kartais gyvybės kaina? (Žmonės pavojingų profesijų: kariškiai, policija, gelbėtojai ir paprasti žmonės, pasirengę padėti)

Pamokos santrauka.

Ar mums pavyko atsakyti į klausimą, kuris buvo pamokos pradžioje: „Ką reiškia būti Rusijos piliečiu“?

- Koks turėtų būti tikras pilietis?

- Ar galima į mūsų schemą įtraukti dar ką nors? (Pažink ir mylėk savo Gimtoji kalba, studijuokite šalies istoriją, būkite sąžiningi ir drąsūs, darbštūs, gerai mokykitės ir dirbkite savo tėvynės labui ir kt.)

- Ar galite save vadinti Rusijos piliečiu? Ką galite padaryti, kad mūsų šalis būtų geresnė?

- Kas buvo aktyvus pamokoje? Įvertinkite savo darbą.

Gyventojai yra esminis bet kurios šalies atributas. Be to, bet kuri valstybė neturi jokios reikšmės tarptautinėje arenoje ir yra netekusi savo teisinio statuso. Kiekvienas valstybės žmogus yra ne tik individas, bet ir savo šalies pilietis. Dažnai žmonės nežino, ką reiškia būti piliečiu ir kaip tai susiję su konkrečios šalies gyventojais.

Istorinė nuoroda

Pradžioje carinėje Rusijoje nebuvo pilietiškumo sampratos. To atitikmuo buvo pilietybė. Pagal įstatymus dalykai buvo suskirstyti į kelias kategorijas:

  • natūralus;
  • užsieniečiai;
  • Suomijos gyventojų.

Įstatymas didelius pareigų ir teisių skirtumus sieja su priklausymu tam tikrai grupei.

Be to, teisės aktai fizinius subjektus suskirstė į neapmokestinamuosius ir apmokestinamuosius. Nepalankioje padėtyje esantys asmenys galėjo laisvai judėti ir turėti neribotą pasą. Tokių teisių apmokestinamosios padėties žmonės buvo riboti.

Pilietybės samprata visiškai pasikeitė po 1917 m. Šių metų lapkričio 11 -osios dekrete buvo paskelbta, kad visos anksčiau šalyje buvusios valdos buvo sunaikintos, o vienas šalies gyventojų vardas - Rusijos Federacijos pilietis.

Pirmojoje Rusijos Federacijos konstitucijoje buvo patvirtintas dekretas dėl Rusijos Federacijos pilietybės teisių įgijimo ir keitimo bei galimybės užsieniečių Rusijoje.

1977 m. Konstitucija plačiau reglamentavo teisinius santykius, susijusius su pilietybe Sovietų Sąjungoje. Svarbus pilietybės principas gavo konstitucinę išraišką: Sovietų Sąjungos piliečiai užsienyje gali mėgautis savo vyriausybės apsauga.

1993 m. Konstitucija tam tikrose pastraipose patvirtino nuostatas, susijusias su pilietybe, tiksliau: viena Rusijos Federacijos pilietybė, galimybė išvykti iš šalies, prieglobsčio suteikimas, galimybė gauti dvigubą pilietybę, teisės užsieniečiams ir asmenims be pilietybės.

Piliečio teisinis statusas

Iš pradžių dauguma mokslininkų iškėlė hipotezę, kad bet kuri valstybė yra atskira etninė visuomenė. Bet kas šiuo atveju yra tokie didžiuliai tarptautiniai gigantai kaip Rusija ar Amerika?

Etniškumo teorija yra visiškai neteisinga nustatant žmonių priklausymą tam tikrai valstybei. Vystantis teisei ir demokratijai visuomenėje, buvo sukurta koncepcija, apibūdinanti žmones kaip tam tikros šalies dalį. Todėl jūs turite aiškiai žinoti sąvokos „pilietybė“ apibrėžimą teisinė sistema ir kiekvieno individo vidinė ideologija.

Dauguma žmonių neįsivaizduoja, koks turėtų būti pilietis ir kodėl svarbu save laikyti tokiu. Konstitucinė teisė aiškiai apibrėžia, kas vadinamas šalies piliečiu. Tai asmuo, kuriam suteikta pilietybė pilietybė yra nepalaužiamas ir ilgalaikis ryšys, kuris grindžiamas teisiniais santykiais, kuriems būdinga abipusė atsakomybė ir privalomos teisės gyventojams.

Taigi pilietybė vadinama teisinis režimas kai asmuo yra tam tikros valstybės pilietis. Konstitucijoje ši nuostata pažymėta kaip institucija, kuri įtvirtinta pagrindinėje chartijoje.

Dar neseniai kai kuriose monarchinėse šalyse pilietybė buvo pilietybės forma. Ši teisinė sistema buvo paaiškinta konkretaus asmens ryšiu su ypatingu monarchu, o ne su gyvenamąja vieta. Toks teisinis režimas išsiskiria gilia antidemokratine reikšme, nes pilietis turi atsakyti į ypatingą, o ne į politinę ir socialinę valstybės struktūrą.

Šiandien daugelyje šalių pilietybę pakeitė terminas „pilietybė“, nes ji laikoma praktiškesne ir apgalvota institucija.

Pilietybės gavimo būdai

Žmonės privalo turėti su valstybe teisiniai santykiai, leidžiantis suprasti, ką šiandien reiškia būti piliečiu. bet teisiniai teisės aktai pilietybė atsiranda ne tik. Yra specialūs jo įsigijimo būdai, tiksliau:

  1. Filiacija. Tai yra galimybė gauti piliečio faktą nuo gimimo momento. Skiriamos kelios rūšys: paveldėjimas, žemės teisė ir kraujo teisė.
  2. Antrasis variantas naudojamas tais atvejais, kai asmuo yra kitos šalies pilietis, tačiau nori gauti kitą pilietybę. Šis gavimo būdas vadinamas natūralizacija. Yra dvi natūralizacijos rūšys: dovanojimas ir registracija.
  3. Taip pat tarptautinėje teisinėje sistemoje yra pažymėti dar du būdai gauti: pasirinkimas (pilietybės pasirinkimas kertant šalies sieną) ir perdavimas (vienos šalies teritoriją pradeda kontroliuoti kita valstybė).

Atsisakymo variantai

Tam tikromis aplinkybėmis pilietybė gali būti nutraukta. Pasaulio šalių įstatymai šiai procedūrai suteikė šias galimybes:

Reikšmė Teisės institute

Vystantis pasaulinei demokratijai, teisėtos pilietybės institucija pradėjo užimti pagrindinę vietą. Tai rodo, kad gyventojų laisvių ir teisių vaidmuo labai išaugo, o pokyčiai pradėjo lemti tai, kad paprastas asmuo gali daryti įtaką politiniam ir socialiniam gyvenimui rinkimų teise.

Jūs turite suprasti, ką reiškia būti savo šalies piliečiu. Tai reiškia turėti tam tikras teises ir laisvę. Kitaip tariant, tai yra specifinis gyventojų ir valstybės teisinių santykių modelis. Bet kurioje valstybėje šis modelis skiriasi, nes piliečiai skirtingos salys turi visiškai skirtingas pareigas ir teises.

Reguliavimo teisės aktai

Yra šiek tiek reglamentas nacionalinis ir tarptautinis turinys, visiškai kontroliuojantis pilietybės institutą Rusijos Federacijoje, taip pat apibūdinantys teisinius santykius ir ypatybes, ką reiškia būti Rusijos piliečiu. Todėl turite susipažinti su pagrindiniais:

  1. Teisių apsaugos konvencija.
  2. Žmogaus teisių deklaracija.
  3. Tautybės konvencija.
  4. Piliečių teisių įstatymas.
  5. Civilinis kodeksas.
  6. Įstatymas „Dėl Rusijos Federacijos pilietybės“.
  7. Konstitucija.

V teisės aktai randamas tik teisinis „piliečio“ apibrėžimo aprašymas. Apibrėžimas turi visiškai kitokią reikšmę, todėl galima suprasti, ką iš tikrųjų reiškia būti piliečiu.

Psichologinis veiksnys

Įprastame gyvenime žmonės visiškai negalvoja apie tai, ką reiškia būti tikrai tikru piliečiu. Būtina visą laiką prisiminti ne tik apie šeimos ryšius su konkrečiais žmonėmis, bet ir apie ryšį su šalimi.

Dauguma filosofų daugelį amžių apibūdino „piliečio“ apibrėžimą psichologijos požiūriu. Tai fakto pripažinimas ir priklausymo priklausymas socialinė visuomenė, kuris susidaro tam tikroje valstybėje gyvenantiems žmonėms.

Būti piliečiu reiškia identifikuoti žmones kaip kažko bendro. Daugumoje kultūrų terminas „pilietis“ labai skiriasi, atsižvelgiant į etninę ir teritorinę priklausomybę, tačiau Europos valstybėse, įskaitant Rusiją, šis apibrėžimas yra beveik identiškas.

Koncepcija Rusijoje

Istorinės bet kurios šalies raidos metu žmonės visada buvo jos dalis. Už visuomenės ribų niekas negali gyventi, išskyrus tam tikrus atvejus, pavyzdžiui, asketizmą. Net senovės Graikijoje griežčiausia bausmė buvo pašalinimas iš visuomenės. Tai rodo, kad žmonės tiesiog negali būti be artimųjų.

Visų pirma, pilietis yra asmuo, kuriam suteikta patriotinė savybė, visiškai suprantantis ryšių su Rusijos tauta neliečiamumą. Šie žmonės vertina ir gerbia šalį, savo veiksmais stengiasi daryti tam tikrą įtaką šalies gerovei.

Jei mes kalbame apie tai, ką reiškia būti Rusijos Federacijos piliečiu, pirmiausia reikia prisiminti vieno žmogaus, nesusijusio su mūsų Tėvyne, frazę, bet tašką su garsia fraze: Nereikia savęs klausti, ką valstybė tau padarė. Turite pagalvoti, ką galite padaryti šalies labui “. Šią frazę pasakė prezidentas Kennedy ir ji visiškai apibūdina, ką pilietis reiškia šaliai.

Pagrindinės piliečio savybės

Šiandien populiarus garbės ir verto piliečio titulų suteikimas. Tačiau visiškai neaišku, kokiais parametrais žmonės apibrėžia, ką reiškia būti šalies garbės piliečiu.

Privalumai prieš šalį pirmiausia išreiškiami tolerancija bet kokiems neigiamiems pokyčiams - kaip socialinė sfera ir politinėje. Meilės šaliai jausmas yra svarbus, nes būtent šios valstybės teritorijoje kiekvienas galėjo gauti savo gyvenimą, galimybę savarankiškai tobulėti, mokytis ir pan.


Natūralu, kad ne visi žmonės išsiugdė meilę savo tėvynei, patriotiškumą ir ištvermingą kantrybę, todėl ne visi supranta, ką reiškia būti savo šalies piliečiu. Įjungta Šis momentas tendencijos labai pasikeitė, todėl žmogui nereikia daryti jokių didvyriškų poelgių. Tik reikia, kad jis parodytų bent jau nereikšmingus bandymus paveikti šalies gyvenimą.

Stabili žmogaus reakcija į visus sunkumus ir neigiamus momentus, kurie gali atsirasti kiekvienos valstybės vystymosi metu, yra labai svarbi. Žmogus, dalyvaujantis valstybės gyvenime, visada gali tikėtis savo šalies pagalbos bet kokiomis problemomis.